هشدار عفو بین الملل درباره وضعیت بحرانی جعفر عظیم زاده

عفو بین الملل، در بیانیه یی ضمن اشاره به وخامت حال جعفر عظیم زاده، خواستار آزادی فوری این فعال صنفی در بند شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین الملل در بیانیه یی که روز چهار شنبه ۹ تیر ماه منتشر شده است، اعلام می دارد؛ جعفر عظیم زاده، رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران که از ۲۸ خردادماه در بیمارستان بستری می باشد، در هفتم تیرماه، در پی اعتصاب غذای دو ماهه در بیمارستان بیهوش گشته و جان این فعال صنفی در صورت بازگشت به زندان در معرض خطر جدی قرار می گیرد.

عفو بین الملل در ادامه می افزاید؛ جفعر عظیم زاده که به دلیل فعالیت های صنفی و صلح آمیز به حبس محکوم شده است، از دوازدهم اردیبهشت ماه در اعتراض به دستگیری و محکومیت خود و دیگر فعالان صنفی، سرکوب تجمع های مسالمت آمیز اعضای اتحادیه کارگری، ممنوعیت ایجاد تشکل های صنفی و دستمزد اندک کارگران، دست به اعتصاب غذا زده است. وی هم اکنون پس از دوماه اعتصاب غذا، با توجه به سرگیجه های شدید و مشکلات کلیوی، شنوایی، بینایی و قلبی، در وضعیت هشدار دهنده ایی قرار دارد.

این سازمان همچنین تأیید کرده است؛ دادستان کل تهران از توجه به خواسته های جفعر عظیم زاده امتناع کرده و به خانواده وی اعلام داشته است برای او هیچ کاری نمی‌کند، حتی اگر بمیرد.

پیش تر این فعال کارگری در پیامی به نماینده دادستان اعلام کرد: «من برای گرفتن مرخصی، اعتصاب غذا نکرده‌ام و در نامه‌ای که قبل از شروع اعتصاب غذا داده‌ام، خواسته‌های روشنی را اعلام کرده‌ام و باید به این خواسته‌ها پاسخ داده شود. نخستین گام برای تحقق این خواسته و پایان اعتصابم، توقف اجرای حکم و بازبینی مجدد پرونده با رد اتهام اقدام علیه امنیت ملی است. لذا همچنان به اعتصاب غذای نامحدود خود ادامه خواهم داد».

جعفر عظیم‌زاده، دبیر هیئت‌مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، در اسفندماه سال ۹۳ از سوی دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی به‌قصد اقدام علیه امنیت کشور»، «اخلال در نظم عمومی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» جمعاً به شش سال حبس و دو سال محرومیت از «فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات» محکوم‌شده است. وی هفدهم آبان ماه سال جاری برای تحمل شش سال زندان به زندان اوین مراجعه کرد.

Related posts

1 Comment

  1. Pingback: شصت‌وچهار روز اعتصاب؛ جان جعفر عظیم زاده در خطر است/ فراخوان ملاقات با جعفر عظیم زاده در بیمارستان | حقوق بشر در ایران

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *