اعتراض زندانیان سنی‌مذهب رجایی شهر به رفتار خشونت‌بار ماموران با سلیمان پیروتی

زندانیان سنی‌مذهب با انتشار بیانیه‌ای به رفتار خشونت‌آمیز ماموران زندان با یک زندانی سنی‌مذهب در بیمارستان رجایی‌شهر کرج اعتراض کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سلیمان پیروتی، زندانی عقیدتی زندان رجایی شهر، روز دوشنبه اول آذر ماه، بدلیل ناراحتی قلبی به بیمارستان رجایی شهر کرج اعزام شد. مامورین اعزام ضمن بستن دست و پای این زندانی به تخت، تحت این عنوان که این زندانی داعشی است، وی را مورد ضرب و شتم قرار داده و به وی آب دهان انداختند. این درحالی است که سلیمان پیروتی به دلیل وخامت حال، توانایی صحبت کردن و تکان دادن هیچ یک از اعضای بدنش را نداشته و دست و پایش به تخت زنجیر بوده است.

گفتنی است که این زندانی به مدت ۲۴ ساعت از استفاده از دارو و سرویس بهداشتی محروم بوده و سرانجام با در خواست خود به زندان بازگردانده شده است.

سلیمان پیروتی متاهل و دارای سه فرزند از سال ۹۴ با حکم ۵ سال حبس در زندان رجایی‌شهر نگهداری می‌شود.

بیانیه اعتراضی زندانیان سنی‌مذهب در پی می‌آید:

حضرات از بی‌عدالتی و ظلم پا را فراتر نهاده‌اند. این‌بار بیماری که دومین مرتبه است در طول دو ماه گذشته دچار حمله قلبی و فشار خون بالا شده و فاقد توان تکلم و راه رفتن بوده را مورد توهین، اهانت و ضرب و شتم قرار داده‌اند.

خیال گونه خود را نماینده حق می خوانند و در همه جا دم از حقوق بشر می‌زنند، مدعی هستند این‌هایی که در زندان‌های ما به بند کشیده شده‌اند همگی زندانی امنیتی و مخل آسایش جامعه بوده‌اند با این‌حال کیست که نداند این برچسپ‌زدن‌ها عادات همیشگی آن‌ها برای تصفیه و حذف هر آن کسی است که دوست دارند از صحنه او را حذف کنند. کسانی که با ظلم و بی‌عدالتی و سیستم ظالمانه اشان سر سازش ندارند.

در زندان‌های این مدعیان، هیچ حقوقی وجود ندارد چون عملا کسی را بشر حساب نمی‌کنند و هیچ حرمتی برای او قایل نیستند. به اشکال و انواع روش‌ها حتی در داخل زندان و چارچوب و قفسی که درست کرده‌اند می‌خواهند شخصیت و جسم و روح و روان زندانی را به همراه صدایش خفه کنند بعد در رسانه‌ها و برای فریب مردم مدعی دموکراسی اسلامی و حقوق بشر و رأفت اسلامی می‌شوند.

این است رافت اسلامی که زندانی مریضی که دچار سکته قلبی شده است با پوشاندن اجباری لباس‌های “دالتونی” همراه با دست‌بند و زنجیر با تاخیری مثال‌زدنی به بیمارستانی بردند و بعد پیکر نیمه‌هوشیارش را با این حالت حاد با دست‌بند و پابند به تخت بستند.

مامورین نه تنها او را بدون آب و غذا و دارو و امکان استفاده از دستشویی در این حالت برای مدت طولانی نگه داشتند بلکه به کذب با “داعشی کثیف” خواندنش مردم بی‌خبری را که برای ملاقات مریضانشان آمده بودند تحریک کردند.

مامورین درب اتاق زندانی بیمار را برای مردم تحریک شده گشاده‌اند تا آنان به این زندانی مظلوم در این حالت وخیم حمله‌ور شده و با توهین و ضرب و شتم و فحش و ناسزا بر شدت بیماری و تبعات منفی آن بیفزایند.

این‌ها به ادعای خودشان مقلد “علی بن ابی طالب (ع)” هستند که برای اسیری از آب و غذای خود برده و به او رحم و عطوفت و مهربانی کرده و در خصوص رفتار با قاتلش به فرزندانش توصیه می‌کند هر آنچه را که خودتان می‌خورید برای او نیز ببرید و اگر من زنده ماندم این حق خودم است که او را ببخشم یا انتقام بگیرم و اگر مردم فقط بر او یک ضربت شمشیر وارد کنید همانطوری که او بر من فقط یک ضربه شمشیر وارد کرده.

آیا چنین رفتاری با یک زندانی بیمار سر سوزنی با منش علی (ع) و توصیه او به انصاف و عدالت همخوانی دارد؟

در رسانه‌ها همه از گوانتانامو و رعب و وحشت و نقض حقوق بشری که در آن هست حرف می‌زنند بی‌خبر از این‌که نمونه این گونتاناموها و نمونه‌های بدتر از آن در اینجا هم وجود دارد.

سلیمان پیروتی الان دیگر سمت چپ بدنش از کار افتاده، نه توان تکان دادن دست و پای چپش را دارد و نه توانایی تکلم درست، با این‌حال بدتر از این آسیب‌های جسمی آسیب روحی است که به او وارد شده. او که ناتوان از تکلم درست برای بیان دردها و آلام‌هایش است فقط این واقعه وحشتناک را در لابه لای اشک‌هایی که می‌ریزد برایمان روایت می‌کند.

سلیمان پیروتی مرد ۴۷ ساله‌ای که پدر سه دختر است چطور می‌تواند جریحه‌دار شدن احساسات دخترانش و شکست غرورشان را التیام ببخشد؟

این توهین تنها به سلیمان پیروتی نیست بلکه توهین به هرچه انسان آزاده و آزادی‌خواه و فراتر از آن توهین به مقام انسانیت است.

ما زندانیان عقیدتی سیاسی به این وسیله مراتب اعتراض و خشم خود را به این عمل غیر‌اخلاقی و غیر‌انسانی اعلام و خواستار رسیدگی سریع به این جریان هستیم.

همین‌طور از مقامات قضایی و حقوقی و مسولین زندان خواستار برخورد شدید با این قضیه و معذرت‌خواهی از سلیمان پیروتی، خانواده و هم‌بندیان ایشان در کنار مردم ایران هستیم.

از تمامی علمای دینی، اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان، مردم کسبه و بازاری و کانون‌ها و نهادهای حقوقی تقاضامندیم که با اعتراض ما هم‌صدا شوند و ناراحتی و اعتراض خود را به این رفتار سیستماتیک، شنیع و ضدانسانی اعلام دارند.

زندانیان عقیدتی سیاسی زندان رجایی‌شهر اندرزگاه ۷ سالن ۲۱

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.