دادستان کل ایران: «هر هفته ۱۶ تا ۱۹ هزار سایت اینترنتی در ایران فیلتر می‌شود»

دادستان کل ایران در باره آخرین وضعیت فیلترینگ در کشور گفت که به طور مرتب در هر هفته بین ۱۱۶ تا ۱۹ هزار سایت فیلتر می‌شوند، این مقام قضایی، این سایتها را «مستهجن» و «خلاف دین یا عفت عمومی» خواند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، محمدجعفر منتظری، که در یک نشست خبری در تهران سخن می گفت، اضافه کرد که فیلترینگ این سایتها از سوی «کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه» و در «جلسات آنلاین و به صورت فوری» صورت می‌گیرد.

او در پاسخ به این پرسش که کمیته فیلترینگ زیر نظر دادستانی اما چرا برخی کانال‌های تلگرامی هنوز فیلتر نشده‌اند، گفت: «کمیته مصادیق مجرمانه هر از گاهی تشکیل جلسه می‌دهد و گاهی جلسات بنا به اهمیت آنلاین و تلفنی هم دارد. هر هفته بین ۱۶ تا ۱۹ هزار مورد سایت مستهجن و خلاف دین فیلتر می‌شوند ولی بخشی از آن‌ها از شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند و سرورشان در ایران نیست. مواردی را به وزارت ارتباطات داده‌ایم تا از آن شبکه بخواهد آن کانال‌ها و سایت‌ها را فیلتر کند ولی مشکلات و کوتاهی‌هایی در داخل وجود دارد.»

دادستان کل کشور ادامه داد: «نمی‌خواهیم کسی را متهم کنیم ولی نیاز به هم افزایی است. همچنین در شورای عالی فضای مجازی اخیرا آیین نامه‌ای تصویب شده که شبکه‌هایی که می‌خواهند در ایران فعال باشند باید سرورشان در ایران موجود باشد و در چارچوب مقررات ما فعالیت کنند یا آنکه آن‌ها را خواهیم بست.»

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *