نگهداری کودکان در زندان خشونت علیه آنان است/حضور ۲۰۰ تا ۲۵۰ کودک همراه با مادر در زندان ها

عضو ارشد مرجع ملی حقوق کودک گفت که یکی از تذکرات و ملاحظات کمیته حقوق کودک سازمان ملل (CRC) نسبت به مسائل کودکان در کشور ما موضوع نگهداری کودکان همراه مادر در زندان است و این کمیته تاکید داشته که ما نباید کودکان را در زندان‌ها نگهداری کنیم.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، منصور مقاره عابد در واکنش به سخن رئیس سازمان زندان‌ها مبنی بر حضور ۲۰۰ تا ۲۵۰ کودک همراه با مادر در زندان‌ها گفت: “محیط زندان محل تجمع مجرمان و بزهکاران است که با محدودیت‌های ویژه‌ای از آنان نگهداری می‌شود لذا نگهداری از کودکان در زندان آسیب‌هایی به دنبال دارد”.

وی از نگهداری کودکان در زندان و در کنار مادران به‌عنوان نوعی خشونت علیه کودکان یاد کرد و افزود: “نگهداری کودکان همراه با مادران، در محیط بسته‌بندهای نسوان یابنده‌ای نگهداری از زنان مجرم آسیب‌های خاص خود را دارد، لذا هر قدر تعداد این گروه از کودکان در زندان‌ها کمتر شود بهتر است”.

مقاره عابد با اشاره به اینکه در زمان شیردهی و تا سن ۲ سالگی نمی‌توان کودک را از مادر جدا کرد، گفت: “بعد از سن ۲ سالگی ماندن کودک در زندان و در کنار مادرش باید به‌عنوان آخرین راه تلقی شود. به‌عبارت‌دیگر در مرحله اول کودک باید به‌دست اعضای خانواده‌اش سپرده شود و در صورت فقدان خانواده به سازمان‌های حمایتی همچون سازمان بهزیستی واگذار شود”.

عضو ارشد مرجع ملی کودک بر ضرورت ایجاد مهدهای کودک در جوار زندان زنان و نه در داخل آن تاکید و خاطرنشان کرد: “حضور کودکان در این مهدها باعث می‌شود که آنان ساعاتی را از زندان جدا شوند و در محیط جامعه قرار گیرند”.

این فعال حقوق کودک با یادآوری اینکه در این خصوص آئین‌نامه‌هایی نیز تدوین‌شده است، اظهار کرد: “اطلاع دارم که درگذشته تفاهم نامه‌ای میان سازمان زندان‌ها و سازمان بهزیستی وجود داشت که بر اساس آن این کودکان به مهدهای کودک خارج از زندان معرفی و در آنجا نگهداری شوند”.

وی با بیان اینکه چنین اقدامی هزینه‌هایی نیز همچون هزینه آمدوشد این کودکان را در بردارد، ادامه داد: “همچنین مسئولیت نگهداری از کودکان در مهدهای کودک می‌تواند مسائلی را در پی داشته باشد. اما آنچه مهم است در نظر گرفتن منافع عالی کودک است که این منافع ایجاب می‌کند ضمن حفظ رابطه کودک و مادر شرایطی فراهم شود که کودکان وخصوصا کودکانی که بین ۳ تا ۵ سال سن دارند بیشتر اوقات را در خارج از زندان به سر برند”.

رئیس سابق کانون اصلاح و تربیت با تأکید بر اینکه نمی‌دانم آیا بین کودکان در زندان افرادی وجود دارند که به سن مدرسه رسیده باشند، خاطرنشان کرد: “اگر چنین است این موضوع خطرناک بوده و برای این گروه از کودکان نمی‌توان سرنوشت خوشایندی را تصور کرد”.

مقاره عابد تصریح کرد: “کودکان باید در جامعه زندگی کنند نه اینکه ساعات عمرشان را در زندان بگذرانند و این شیوه موجب پایمال شدن حقوق آنان می‌شود زیرا این حق ذاتی و متعلق به کودک است و سلب چنین حقی ظلم مضاعفی است که علاوه بر آنچه والدین در حق این کودکان کرده‌اند، از طرف مسئولین نسبت به آنان روا داشته می‌شود”.

وی تاکید کرد: “یکی از تذکرات و ملاحظات کمیته حقوق کودک سازمان ملل (CRC) نسبت به مسائل کودکان در کشور ما موضوع نگهداری کودکان همراه مادر در زندان است و این کمیته تاکید داشته که ما نباید کودکان را در زندان‌ها نگهداری کنیم”.

این فعال حقوق کودک در پایان خاطرنشان کرد: “بخشی از این کودکان به دلیل عدم وجود امکانات در زندان نگهداری می‌شوند که این موضوع نادیده گرفتن حق ذاتی کودکان است”.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *