یک محله با کودکان بی‌شناسنامه

نامش نوبنیاد است، محله‌ای که قریب به اتفاق کودکان و دانش‌آموزانش فاقد شناسنامه و والدینشان یا معتاد و یا زندانی هستند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از مهر، نوبنیاد ۲۰۰ خانوار دارد و به‌تازگی و از سال ۹۳ بناشده و هنوز از امکانات لازم برای زندگی اجتماعی و شهرنشینی محروم است.

این محله درسال ۹۳ به دنبال پاک‌سازی مناطق آلوده ساری شکل گرفت تا تحت نظر ارگانهای حمایتی بتواند یک منطقه سالم برای زندگی اهالی آن باشد، منطقه‌ای با ۲۰۰خانوار و فاقد امکانات لازم برای زندگی اجتماعی شهری.

نوبنیاد، بنیادش از اساس ویران است راه ارتباطی شوسه، منبع آب غیربهداشتی، فقدان طرح هادی روستایی، نبود آرامستان، سالن ورزشی، عدم وجود راه دسترسی و فرزندان بی‌خانمان بخشی از مشکلات این محله نو است.

برای بازدید از نوبنیاد تنها باید چند کیلومتری از قلب شهر ساری دور شد، محله‌ای با مدرسه‌ای که ۴۵ دانش‌آموز دارد، دانش‌آموزانی که به‌ظاهر در کلاس و مدرسه حضور دارند، اما قلب و روح آن‌ها در رویای نداشته های کودکی غرق است.

در این مدرسه از کودکان شاد و زیبا و تمیز و مرتب بالباس‌های فرم یکدست خبری نیست، همه آن‌ها بالباس‌هایی ژولیده و کثیف و قیافه‌هایی آفتاب‌سوخته در کلاس حضور می‌یابند

در این مدرسه از کودکان شاد و زیبا و تمیز و مرتب بالباس‌های فرم یکدست خبری نیست، همه آن‌ها با لباس‌هایی ژولیده و کثیف و قیافه‌هایی آفتاب‌سوخته در کلاس حضور می‌یابند. کفش‌ها و لباس‌های این کودکان رنگ شادی ندارد و مانند صورت، دل‌هایشان دست‌وپاهای این کودکان پر از زخم‌ها و سوختگی‌هایی است که نشان از نداشتن خانواده سالم دارد.

مدرسه نوبنیاد چهار کلاس دارد و وارد کلاس اول آن می‌شویم، کلاسی پر از خط‌خطی‌های بچه‌ها، علی در میز دوم نشسته و دارای معلولیت از ناحیه دو پا است، زهرا دانش‌آموز دیگری است که با دیدن مسئولان و بازدیدکنندگان، کمی ترسیده و اشک در چشمانش جمع می‌شود، او دختری فاقد شناسنامه است و پدر و مادرش معتاد هستند.

نرگس دختر دیگری است که سرش را از خجالت و یا ترس پایین انداخته و به گفته معلم کلاس پدر و مادرش در زندان هستند و منزل آن‌ها نیز در سال گذشته به خاطر جمع شدن معتادها تخریب‌شده و اکنون نزد عمویش زندگی می‌کند و فاقد شناسنامه است.

در سمت دیگر کلاس پسری با دمپایی‌های پاره نشسته که می‌گوید: “پدرش در قزل‌حصار و مادرش درجایی دیگر به خاطر مواد مخدر زندانی هستند و او نزد پدربزرگش زندگی می‌کند، پدربزرگی که به خاطر ناراحتی اعصاب اورا کتک می‌زند و دست‌وپایش زخمی است”.

وضع دیگر کلاست های این مدرسه که تا پایه پنجم در آن تدریس می‌شود، همانند کلاس اول است و کودکانی که یا پدر و مادران معتاد و زندانی دارند و یا پدران بیکار و معتاد و هیچ‌کدام از یک زندگی عادی و سالم برخوردار نیستند. ۱۲ نفر از دانش‌آموزان این مدرسه فاقد شناسنامه هستند و به‌صورت غیررسمی آموزش داده می‌شوند.

۳۰ محله آلوده مازندران بهسازی شده است

علیرضا یونسی معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران در حاشیه بازدید از نوبنیاد ساری می‌گوید: “۳۰ محله آلوده استان تا پایان سال ۹۳ به سمت بهسازی و بازسازی پیش رفت داشته‌اند ولی منطقه نوبنیاد در این توسعه عقب‌مانده است که باهمت مسئولان بازسازی آن تسریع خواهد شد”.

عیسی طوسی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مازندران نیز می‌گوید: “مشکلات محله نوبنیاد در قالب مصوباتی در سال جاری پیگیری و رفع می‌شود”.

علی قاسمی، مدیرکل آموزش‌وپرورش مازندران نیز می‌گوید: “آموزش‌وپرورش تکلیف خود را برای کودکان این منطقه از سایر دستگاه‌های دیگر زودتر انجام داده و ایجاد مدرسه، محوطه‌سازی، سرویس بهداشتی ازجمله اقدامات آموزش‌وپرورش بوده  است”.

قاسمی افزود: “کودکان بدون شناسنامه نیز در این مدرسه آموزش داده می‌شوند تا از آموزش عقب نمانند ولی به دلیل نداشتن شناسنامه مدرک تحصیلی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد”.

علی رجبی، مدیرکل ثبت‌احوال مازندران نیز می‌گوید: “سه گروه کودک در این منطقه حضور دارند، کودکانی که پدر و مادر آن‌ها مشخص هستند و می‌توانند با مراجعه به سازمان شناسنامه دریافت کنند، کودکانی که پدر و مادر آن‌ها مشخص نیست و با کمک نیروی انتظامی و پزشکی قانونی باید ایرانی بودن پدر و مادر این افراد مشخص شوند و دسته سوم، کودکانی که اصلاً هویت آن‌ها مشخص نیست ولی با مراجعه به مراجع قضایی می‌توان برای آن‌ها شناسنامه صادر کرد”.

نداشتن طرح هادی از دیگر دغدغه اهالی محله نوبنیاد ساری است و سید مجید هاشمی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران در خصوص طرح هادی منطقه نوبنیاد اظهار داشت: “طرح  هادی این منطقه مصوب شده تا نسبت به اصلاح شبکه روستایی اقدام و استارت این کار امسال ۹۵ زده شود”.

نوبنیاد

نوبنیاد۲

نوبنیاد۳

نوبنیاد۴

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *