بیانیه کانون مدافعان حقوق کارگر درخصوص تحقق مطالبات سه فعال صنفی اعتصابی در زندان اوین

کانون مدافعان حقوق کارگر در بیانیه‌ای با حمایت از خواسته‌های سه فعال صنفی که در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده‌اند، ‌ خواستار آزادی آنان و سایر زندانیان صنفی و سیاسی شد.

به گزارس تارنگار حقوق بشر در ایران، جعفر عظیم‌زاده، رییس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، ‌ و اسماعیل عبدی، دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران، از روز دهم اردیبهشت در اعتراض به آنچه «امنیتی کردن فعالیت‌های صنفی» و «دستمزدهای زیر خط فقر» نامیدند، اعتصاب غذای نامحدود خود را آغاز کردند.

محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران، ‌ نیز در اعتراض به حکم ۱۴ سال زندان خود حدود دو هفته است که اعتصاب غذا کرده است.

متن بیانیه که در سایت کانون مدافعان حقوق کارگر منتشر شده است به شرح زیر می‌باشد:

بیش از ۱۲ روز از شروع اعتصاب غذای محمود بهشتی و ۵ روز از شروع اعتصاب غذای جعفر عظیم‌زاده و اسمائیل عبدی می‌گذرد. زندانیانی که جرمی جز حق خواهی و دفاع از بدیهی‌ترین حقوق معلمان و کارگران ندارند.
اعتصاب غذا آخرین حربه زندانیان سیاسی برای رسیدن به خواسته‌هایشان و اعتراض به شرائط زندان و احکام ظالمانه است.
اکنون سال‌های سال است که زندانیان سیاسی و اجتماعی به اتهام‌های واهی اقدام علیه امنیت ملی به زندانهای طویل المدت و یا به احکام غیرانسانی مانند شلاق محکوم می‌شوند. در این موارد، سکوتی معنادار حکومت‌های نظام سرمایه داری و رسانه‌هایشان را فرا گرفته است. حکومت‌هایی که‌گاه فریادهای حقوق بشرشان گوش فلک را کر می‌کند، اما در این موارد که فریاد عدالتخواهی زندانیانی بلند می‌شود که به جرم دفاع از زحمتکشان در زندانند، گویا هیچ اتفاق مهمی صورت نگرفته است.
اکنون تعدادی از زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذای نامحدود برای اعتراض به این شرائط زده‌اند. آنان خواسته‌های مشخصی دارند. اعتراض به شیوه محاکمه و صدور احکام طولانی برای زندانیان سیاسی و اجتماعی به جرم‌های امنیتی و عدم رعایت ابتدائی‌ترین حقوق انسانی برای این زندانیان و …
در حالی که برای دزدان و غارتگران اموال عمومی، اگر سروکارشان به زندان بیافتد، شرائط بسیار سهل‌تر و آسان‌تر است و استفاده از حقوقی مانند داشتن انواع وکلای مدافع در هر مرحله از پرونده و دادن فرصت کافی به وکلا برای پرونده خوانی و دفاع از آنان و اعمال مواد قانونی، رافت و گذشت به سادگی در مورد آنان صورت می‌گیرد، اما دفاع از حقوق کارگران و معلمان و اقشار محروم و تحت ستم جرمی نابخشودنی به حساب می‌آید که بعضا حتا فرصت درمان پزشکی هم از آنان سلب می‌شود.
ما از همه انسان‌های آزادی خواه و عدالت طلب می‌خواهیم که از خواست به حق این زندانیان دفاع کرده و صدای آنان را به گوش همه جهانیان برسانند تا کارگران و زحمتکشان سراسر جهان در سالگردی دیگر از روز کارگران دریابند که بر فعالان کارگری و اجتماعی در این جغرافیای خاص چه می‌گذرد.
کانون مدافعان حقوق کارگر از خواسته‌های به حق این زندانیان پشتیبانی کرده و خواست آنان را خواسته همه آزادیخواهان و رنجدیدگان و ستمکشان می‌داند.

تا پیش از آنکه فاجعه‌ای رخ دهد، زندانیان سیاسی اعتصابی و کلیه زندانیان سیاسی بی‌قید و شرط باید آزاد شوند.

۱۴اردبیهشت ۱۳۹۵

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.