جلوگیری از برگزاری نماز اهل سنت در نمازخانه پونک تهران

در ایران باز هم نیروهای حکومتی مانع از برگزاری شعائر مذهبی اهل سنت شدند. لباس‌شخصی‌ها و نیروهای انتظامی عصر سه‌شنبه ۱۵ تیرماه به نمازخانه پونک تهران، نمازخانه اهل سنت، حمله کرده و از ورود نمازگزاران اهل به داخل آن جلوگیری کردند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، تعدادی از نمازگزاران به‌دلیل تلاش برای ورود به نمازخانه بازداشت شدند که پس از پادرمیانی بقیه مردم و نمازگزاران آزاد شدند.

این گزارش رفتار مأموران را «خشن» توصیف کرده است. همچنین مأموران بدون نشان دادن حکم قضائی ساختمان نمازخانه را محاصره کردند.

به‌گفته شاهدان عینی «تمام این درگیری‌ها فقط برای ممانعت از ۲۳ نفر نمازگزار بوده که اکثر آن‌ها نیز جزو شورای مدیریت نمازخانه بوده‌اند.»

در هفتم مرداد سال گذشته نیز «نمازخانه پونک» توسط مأموران شهرداری تهران با همراهی نیروهای انتظامی و امنیتی، تخریب و برای مدتی پلمپ شده بود.

رادیو زمانه گزارش میدهد، با وجود گذشت بیش از سه دهه و نیم از انقلاب سال ۵۷ در ایران، اهل سنت حتی یک مسجد در پایتخت ایران ندارند و نماز‌خانه‌های آن‌ها نیز محدود است.

در روزهای اخیر نیز در چند مسجد از جمله مسجد تهرانپارس و مسجد صالحیه اسلام‌شهر اجازه برگزاری نماز عید فطر به اهل سنت داده نشد و به همین دلیل چند نماینده مجلس که بیشتر آن‌ها از فراکسیون امید بودند، روز گذشته، سه‌شنبه ۱۵ تیرماه به عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور تذکر کتبی دادند.

در آخرین جمعه ماه رمضان مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان و مولانا گرگیج امام جمعه اهل سنت آزادشهر گلستان نیز نسبت به «رفتارهای خارج از قانون» و «ممانعت از نماز عید اهل سنت» هشدار داده بودند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *