وضعیت نگران‌‌کننده آیت‌الله نکونام در زندان قم

وضعیت جسمی آیت‌الله نکونام، استاد حوزه محبوس در زندان ساحلی قم نگران‌‌کننده گزارش شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کلمه، از روز گذشته فشار خون آیت‌الله محمدرضا نکونام به مرز خطرناک ۲۲ و قند خون وی نیز به ۳۵۰ رسیده است، وضعیتی که احتمال سکته مغزی مجدد این مدرس حوزه دربند را بالا برده و شرایط وی را نگران‌کننده کرده است.

با وجود وضعیت وخیم جسمی این روحانی دربند، دادگاه ویژه روحانیت مانع اعزام به بیمارستان و نیز مرخصی درمانی وی شده است.

در همین حال شاگردان و دوستداران وی اعلام کرده‌اند که در صورت اعزام نکردن وی به مرخصی استعلاجی؛ هفته آینده در مقابل زندان ساحلی قم تحصن خواهند کرد.

این مدرس حوزه علمیه قم که هنگام بازداشت در سلامت کامل به سر می‌برد، از تاریخ ۱۲ اسفند سال ۹۳ تا کنون به بیماری‌های مختلفی از جمله فشار و قند خون بالا، لمس شدن طرف چپ بدن، کم شدن بینایی، نارسایی در کارکرد قلب، کلیه ها، تیروئید و کبد مبتلا شده است. بیماری‌هایی که همه ناشی از عوارض سکته مغزی وی در انفرادی دادگاه ویژه روحانیت است.

آیت الله نکونام اولین بار در دی ماه سال ۹۳، پس از آنکه از مواضع آیت الله مکارم شیرازی علیه اینترنت پرسرعت انتقاد کرد، بازداشت شد. هرچند مکارم چندی بعد، ارتباط خود با این موضوع را رد کرد.

با این حال آیت‌الله نکونام بدون شاکی خصوصی و در دادگاهی که هیچ جزئیاتی از آن تاکنون برای افکار عمومی روشن نشده، به دو سال حبس محکوم شده بود که پس از اعتراض دادستانی، به پنج سال افزایش پیدا کرد.

وی در پایان سال ۹۳، در پی وخامت حالش پس از سکته مغزی از زندان آزاد شد. اما انتشار مطلبی در روزنامه قانون در فروردین ماه به بازداشت دوباره وی منتهی شد.

نکونام از آن زمان در زندان به سر می‌برد و سختگیری‌های ویژه‌ای همچون ممنوعیت گهگاه ملاقات با خانواده و ممانعت از اعزام به مراکز درمانی به بهانه نپوشیدن لباس زندان نیز از سوی مسئولان بر وی اعمال می‌شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *