وضعیت وخیم کودکان کار پناهنده غیرقانونی در ایران

 باید نهادهایی مثل یونیسف و مرجع ملی کودک در ایران و نهادهای مدنی برای حمایت از کودکان کار پناهنده که به صورت غیرقانونی در ایران فعالیت دارند، گام های اساسی را بردارند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، حسین احمدی‌نیاز، وکیل دادگستری، با اشاره به وضعیت کودکان کار پناهنده غیرقانونی در ایران، گفت: در حال حاضر کودکان افغانی در ایران داریم که به صورت غیرقانونی در ایران اقامت دارند. این کودکان در کارگاه های اطراف شهرها مشغول به کار هستند و به دلیل حضور غیرقانونی‌شان در ایران، مورد ظلم مضاعفی از سوی کارفرماها قرار گرفته و همواره مورد بهره‌برداری مختلف قرار می‌گیرند. به عنوان مثال یکی از این کودکان که در شرق تهران کار می‌کرد به علت برق‌گرفتگی فوت کرد؛ البته این موضوعات بی‌شمار است.

وی افزود: به دلیل این‌که  ایران کشوری است که بین اروپا، افغانستان و پاکستان قرار دارد، همواره این کودکان از افغانستان و پاکستان فرار کرده و در ایران سکنی می‌گزینند و در شهرهای صنعتی اطراف تهران و جنوب تهران و مشهد با حداقل دستمزد حاضر به کار هستند و این‌چنین مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند. اخیرا هم وزیر کشور ایران و استاندار تهران این موضوع را اعلام کرده است.

احمدی‌نیاز تصریح کرد: عده ای از این کودکان یا در تهران مشغول تکدی‌گری هستند یا در چهارراه‌ها رها می‌شوند و بسیاری از آن‌ها مورد خشونت قرار می‌گیرند؛ لذا در وهله اول باید نهادهایی مثل یونیسف و مرجع ملی کودک در ایران و نهادهای مدنی در این راستا گام‌های اساسی برای حمایت از کودکان کار پناهنده که به صورت غیرقانونی در ایران فعالیت دارند، بردارند .

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *