مقام وزارت کار: «۹۸ درصد حوادث کاری منجر به مرگ قابل ‌پیشگیری است»

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید ۹۸ درصد حوادث کاری منجر به فوت قابل‌پیشگیری هستند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، علی مظفری مدیرکل بازرسی در همایش مسئولان ایمنی کارگاه‌های ساختمانی استان گلستان اظهار کرد: «بسیاری از چالش‌های ما در حوزه رخداد حوادث به دلیل اجرایی نشدن ارکانی است که در تنظیم فصل چهار قانون کار پیش‌بینی‌شده است.»

وی بابیان اینکه ۹۸ درصد حوادث کاری منجر به فوت قابل‌پیشگیری هستند، تصریح کرد: «کارگاه‌های ساختمانی جزو کارگاه‌های پرخطر حوادث کار در کشور هستند و ۵۰ درصد حوادث رخ‌داده در کارگاه‌های ساختمانی به دلیل سقوط از ارتفاع است.»

ایران یکی از کشورهای با بالاترین آمار حوادث کار در جهان است. در ماه‌های اخیر اخباری مبنی بر افزایش حوادث کار در مناطق مختلف ایران نیز منتشر شده است.

در استان تهران، به گفته مسعود قادی پاشا مدیر کل پزشکی قانونی حوادث ناشی از کار در چهار ماه اول سال جاری جان ۱۲۱ نفر را گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

در کهگیلویه وبویراحمد بنا بر اظهار مدیرکل پزشکی قانونی، تعداد مصدومان ناشی از حوادث کار به نسبت سال ۹۵، بیست درصد افزایش داشته و به ۲۴۹ مورد رسیده است.

علاوه بر حوادث موردی، در سال جاری چند حادثه از جمله انفجار معدن یورت، ریزش تونل متروی قم و ریزش معدن چری به کشته و زخمی شدن همزمان ده‌ها کارگر منجر شده‌اند.

در ریزش معدن چری در منطقه کوهرنگ چهارمحال و بختیاری که روز ۲۸ شهریور سال جاری رخ داد سه کارگر کشته و ۵ کارگر مصدوم شدند. یک کارگر جان بدر برده از حادثه گفت تا مدت‌ها پس از ریزش تونل اقدامی برای نجات کارگران صورت نگرفته بود. پس از حادثه روشن شد که اداره کار استان از آغاز کار پروژه احداث تونل بی‌اطلاع بوده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *