وکیل سیامک و باقر نمازی: نه موکلانم را دیده­ ام، نه پرونده را خوانده­ ام

«محمود علیزاده طباطبایی» وکالت پرونده «محمدباقر نمازی»، پدر «سیامک نمازی» را هم به عهده گرفته اما هنوز نتوانسته است با این پدر و پسر ملاقات داشته باشد. او در چند سال اخیر پرونده­های امنیتی زیادی را در دست داشته اما این بار نتوانسته است حتی وکالتش را روی پرونده دو موکلش بگذارد.

سیامک نمازی، شهروند ایرانی- امریکایی، مدیر بخش برنامه‌ریزی‌های استراتژیک کمپانی نفتی «کرسنت» است. اتهام او که نزدیک به پنج ماه  در بازداشت به سر می­برد، هنوز مشخص نشده است.

هفته گذشته خبر بازداشت پدرش، محمد باقر نمازی هم منتشر شد. پدر سیامک نمازی برای ملاقات با سیامک به ایران سفر کرده بود. «ایرانوایر» از «علیزاده طباطبایی» درباره پی گیری­هایش برای پرونده این پدر و پسر پرسیده است:

گویا وکالت آقای باقر نمازی، پدر سیامک هم به شما سپرده شده؛ وضعیت ایشان چه‎گونه است؟

  • بله؛ آقای باقر نمازی وکالت به خانمش داده بود که خانم ایشان هم به من وکالت دادند. من بارها به دادسرا مراجعه کرده­ام اما به من جواب نمی­دهند. البته حرفشان هم قانونی است و می­گویند تبصره ماده ۴۸ می­گوید در مرحله تحقیق در جرایم امنیتی، فقط وکلایی حق وکالت دارند که به تایید رییس قوه قضاییه رسیده باشند.

مگر شما مورد تایید رییس قوه قضاییه نیستید؟

  • خیر؛ رییس قوه قضاییه اصلا هنوز لیست وکلای مورد تایید را که بایستی طبق قانون، اول سال به دادگاه­ها می­داد، نداده است. یعنی چون هنوز لیست مورد تایید رییس قوه قضاییه موجود نیست، متهمان امنیتی از این حقی که در ماده ۴۸ «قانون آیین دادرسی» برایشان پیش بینی شده است که از لحظه بازداشت، می­توانند با وکیل­خود تماس داشته باشند، محروم هستند. در نتیجه، من وکیل باقر و سیامک نمازی هستم اما هیچ ارتباطی با آن­ها ندارم. حتی هنوز قبول نکرده اند که وکالت مرا روی پرونده آن­ها بگذارند و گفتند ما تنها وکلایی را می­توانیم بپذیریم که تاییدیه رییس قوه قضاییه را داشته باشند.

این همان تبصره­ای است که سال ۹۲ در «آیین دادرسی کیفری نوین» گنجانده شد و به تصویب شورای نگهبان رسید؟

  • بله؛ این قانون سال ۹۲ تصویب شد، به مشکلاتی بر خورد و تغییر و تحولاتی درآن انجام دادند و از اول سال ۹۴ این قانون اجرایی شد. اما از اول سال ۹۴ می بایستی لیست وکلای مورد تایید قوه قضاییه ارایه می­شده که هنوز آن لیست تایید نشده است.

شما در این مدت با رییس قوه قضاییه صحبت نکردید؟

  • من عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز هستم و در جلسه ای که به اتفاق اعضای دیگر هیات مدیره با رییس قوه قضاییه داشتیم، به ایشان در مورد تهیه لیست مشورت­هایی هم دادیم. البته نظر ما این بود که کسی که پروانه وکالت دارد، مورد تایید است و اگر مورد تایید نبود که پروانه وکالتش باطل می­شد. توصیه ما این بود که این تبصره حذف شود. فکر می­کنم یکی از اولین الویت­های مجلس دهم باید حذف تبصره ماده ۴۸ باشد تا همه متهمان بتوانند در مرحله تحقیقات مقدماتی، به راحتی به وکیل دسترسی داشته باشند.

طبعا اطلاعات خاصی هم از پرونده ندارید.

  • خیر؛ بنده در حال حاضر نه پرونده را مطالعه کرده ام، نه توانسته­ام وکالت را روی پرونده بگذارم و نه تماسی با آن­ها داشته­ام. سیامک دو بار با مادرش ملاقات داشته و هشتم اسفندماه هم قرار بود با پدرش ملاقات داشته باشد که پدرش به همین دلیل به ایران آمد و بازداشت شد. وقت ملاقات گرفته بودیم و دادیار ناظر بر زندان امنیتی به خود من برای هشتم وقت داد. قرار بود مادر سیامک او را ملاقات کند اما گفتند ماه گذشته مادرش ملاقات کرده و این ماه به پدرش وقت می­دهیم ولی متاسفانه پدر بازداشت شد و این ماه نه پدر و نه مادر سیامک موفق به ملاقات با فرزندشان نشدند.
  • شما برای ملاقات مادر سیامک وقت می­خواستید و آن­ها گفتند این بار پدرش بیاید؟ یعنی برای دستگیری باقر نمازی تله گذاشته بودند؟
  • من برای مادر سیامک وقت می­خواستم و آن­ها خودشان گفتند این بار پدرش بیاید. اما در مورد بازداشت باقر نمازی، نمی دانم وقتی ایشان به ایران آمدند، تصمیم به بازداشت گرفتند یا از قبل تصمیم داشتند. البته آقای نمازی مرتب به ایران می­آمدند و می­رفتند. بنابراین، فکر نمی­کنم تله بوده باشد چون آقای نمازی قبل از آن هم ایران بودند و برای تردد به ایران مشکلی نداشتند.

مادر سیامک نمازی در فیس بوک خود از وضعیت بد جسمی همسرش خبر داده و اظهار نگرانی کرده است؛ در این باره پرس و جویی کرده­اید؟

  • من در این موارد با دادسرای امنیت صحبت و موضوع را پی گیری کردم. آن­ها گفتند که ما از هر نظر پی گیری می­کنیم. ولی ما هنوز اطلاعی از وضعیت جسمانی ایشان نداریم.

آقای باقر نمازی از زندان تماسی هم داشته­اند؟

  • تلفن زدند و با خانم­شان صحبت کردند. گفتند حالم خوب است، برخوردها با من خیلی خوب است و خیلی اظهار رضایت کردند. ولی خب، این تماس­ها از داخل زندان است!

آقای علیزاده، شما وکالت بسیاری از پرونده­های امنیتی را به عهده دارید و بسیاری به همین دلیل تصور می­کنند که این به دلیل اعتماد و هماهنگی­است که بین شما و قوه قضاییه وجود دارد. اما شما می­گویید هنوز مورد تایید نیستید. پس راز این که اکثرپرونده­های امنیتی دست شما است، چیست؟

  • پرونده­های امنیتی دو تا مشکل دارند؛ اول این­که حق­الوکاله ندارند و یا حق­الوکاله آن ها خیلی کم است و دوم این ­که خطر دارند. متاسفانه صنف حقوق دان، صنف محافظه کار است و دنبال کار خطر پذیر نمی­رود. ضمن این­که من ریشه در نظام دارم. من سال ۵۷ همافر بودم؛ از همافرهایی که برنامه ۱۹ بهمن را طراحی کردیم. از روز اول در دل نظام بودم و هیچ­کس نمی­تواند مدعی من باشد که بگوید من از فلانی مسلمان­تر یا انقلابی­تر هستم. من مدعی همه آقایان هستم؛ از صدر تا ذیل. هیچ نقطه ضعف اخلاقی و مالی ندارم و در پرونده­های امنیتی هم دنبال حق­الوکاله نیستم. من بیش از ۴۰۰ پرونده امنیتی را در جریان ۸۸ به بعد قبول کردم بدون یک ریال حق­الوکاله. به طور استثنا، در پرونده­هایی که موضوع آن ها محاربه، جاسوسی و یا این طور مسایل است، برای این­که شائبه­ای به وجود نیاید، یک حق­الوکاله حداقلی می­گیریم. علت این­که پرونده­های امنیتی را من می­گیرم، این موارد است. با وجود همه این­ها، من هم مشکلاتی داشته ام؛ هم زندان رفتم، هم پرونده داشتم و هنوزهم پرونده مفتوح دارم و مرتب خودم، هم به عنوان متهم، هم به عنوان وکیل و هم به عنوان شاکی در دستگاه قضایی حضور دارم.

Post source : ایران وایر

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *