صد و شانزده ناشر اجازه حضور در نمایشگاه کتاب را ندارند

به گفته‌ی امیرزاده، ضرورت حفظ شرایط مناسب برای ناشران حرفه‌ای هیئت رسیدگی را مجاب کرد تا علیرغم درخواست تجدیدنظر از سوی تعدادی از ۱۱۶ ناشر محروم طی یک سیاست کلی حکم محرومیت آن‌ها لغو نشده و ثابت بماند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، همایون امیرزاده (رئیس شورای نظارت و ارزشیابی بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران) ضمن اعلام حفظ محرومیت ۱۱۶ ناشر متخلف نمایشگاه گذشته در نمایشگاه بیست‌ونهم گفت: بر اساس کارگروه تعیین‌شده برای بررسی آخرین وضعیت ناشرانی که سال گذشته و طی نمایشگاه بیست و هشتم از حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب محروم شدند؛ ازآنجاکه بررسی‌ها نشان می‌داد عمده تخلفات این دسته از ناشران عدم رعایت حقوق هم‌صنفان و به‌ویژه فروش کتاب‌های ناشران همکار بوده؛ نتیجه درخواست تجدیدنظر ارسالی از سوی تعدادی از آن‌ها این شد که با در نظر گرفتن ضوابط آیین‌نامه ثبت‌نام و تأکید واضح این آیین‌نامه بر رعایت حقوق صنفی کلیه ناشران؛ اجماع کارگروه بر این بود که محرومیت این ناشران همچنان باقی بماند.

رئیس شورای نظارت و ارزشیابی بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران ادامه داد: در ابتدای طی روال ثبت‌نام نیز مقررات و ضوابط شرکت در نمایشگاه وجود دارد و از ناشران خواسته‌شده که قبل از پر کردن فرم‌های ثبت‌نام حتماً آن را مطالعه کرده و با آگاهی کامل ثبت‌نام خود را تکمیل کنند. طبعاً رعایت دقیق ضوابط در نظر گرفته‌شده می‌تواند در ایجاد نظم نمایشگاه و همچنین حقوق صنفی ناشران بسیار مؤثر باشد.

وی افزود: اگر این آیین‌نامه موردتوجه تمامی شرکت‌کنندگان قرار بگیرد؛ بدنه حرفه‌ای نشر ما با مشکلات چاپ و تکثیر غیرقانونی و … مواجه نمی‌شود. درواقع ضرورت حفظ شرایط مناسب برای ناشران حرفه‌ای؛ هیئت رسیدگی را مجاب کرد تا علیرغم درخواست تجدیدنظر از سوی تعدادی از این ۱۱۶ ناشر محروم؛ طی یک سیاست کلی حکم محرومیت آن‌ها لغو نشده و ثابت بماند.

مدیر کمیته‌ی ناشران داخلی نمایشگاه کتاب تهران نیز چندی پیش درباره‌ی شرایط نهایی برای ناشران محروم از نمایشگاه کتاب بیست‌ونهم گفته بود: تعداد ۱۱۶ نفر از دوستان و همکاران ناشر که به دلیل تخلفات در سال گذشته از شرکت در این دوره محروم هستند نیز موفق ثبت‌نام نشده‌اند. این دسته از ناشران چنانچه درخواست تجدیدنظر در حکم یا اعتراض به محرومیت دارند، می‌توانند طی نامه‌ای در سربرگ انتشارات و با مهر و امضای مدیرمسئول درخواست تجدیدنظر خود را مطرح کرده و از طریق کمیته‌ی ناشران داخلی مستقر در اتحادیه‌ی ناشران و کتاب‌فروشان در اختیار مسئولان مربوطه در وزارت ارشاد قرار بدهند. درخواست تجدیدنظر ناشران محروم بعد از مرحله‌ی اول ثبت‌نام موردبررسی قرار می‌گیرد و نتیجه‌ی نهایی به آن‌ها اعلام می‌شود. هیچ پیش‌بینی هم درباره‌ی نتایج نهایی تجدیدنظرها نمی‌توان کرد چراکه مرجع تصمیم‌گیری دراین‌باره وزارت ارشاد و هیئت نظارت بر تخلفات ناشران نمایشگاه است. عمده‌ی تخلفات این ناشر شامل فروش کتاب‌های ناشران دیگر یا غیرمجاز می‌شود. باید به ناشر تذکر داد که ضوابط قانونی را حتماً رعایت کنند تا با مشکلی مشابه آن مواجه نشوند.

در نمایشگاه کتاب سال گذشته ۱۴۱ رأی در هیئت رسیدگی به تخلفات صادر شد و از میان این آراء ۱۱۶ ناشر از حضور در نمایشگاه سال ۹۵ محروم شدند.

بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تاریخ ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت ماه در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار خواهد می‌شود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *