آیت الله نکونام؛ عدم درمان بیماری‌‌ها در زندان و افزایش فشارها در بیرون

آیت‌الله محمدرضا نکونام روحانی زندانی منتقد رهبری که از بیمارهای متعددی در رنج است با محکومیت ۵ سال حبس تعزیری در زندان قم نگهداری می‌شود. علی‌رغم این‌که وی چندی پیش در سلول انفرادی سکته مغزی نموده هم‌چنان از درمان وی جلوگیری بعمل می‌آید. علاوه بر تمام این محدودیتها در یک‌ماه اخیر دادگاه ویژه روحانیت اعمال فشار به این روحانی زندانی را مضاعف نموده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از فعالان حقوق بشر، آیت‌الله محمدرضا نکونام از اساتید حوزه علمیه که ایام محکومیت خود را در زندان ساحلی قم می گذراند در سال ۹۳ در پی سخنان انتقاد آمیزش با شکایت چندطلبه بازداشت و در دادگاه ویژه روحانیت به پنج سال حبس محکوم شد.

یک منبع نزدیک به آیت‌الله نکونام درباره اعمال فشارهای جدید توسط دادگاه ویژه روحانیت گفت: “در یک‌ ماه اخیر٬ دادگاه ویژه روحانیت فشارها را بر این روحانی منتقد به هدف متوقف کردن تمام ‌فعالیت های ایشان مضاعف نموده است؛ فشارهایی چون پراکنده کردن شاگردان وی٬ جمع آوری تمام کتب ایشان از بازار نشر و نیز توقیف انبارهای کتاب‌های وی. دادگاه ویژه با تمام توان فشارهای خود را بر آیت الله٬ بیت و شاگردان ایشان افزایش داده است تا بلکه ایشان از مواضع خود کوتاه بیایند.”

این منبع مطلع در ادامه در مورد وضعیت جسمی آقای نکونام تاکید کرد: “وضعیت جسمی ایشان مناسب نیست، وی به دلیل عدم درمان مناسب پس از تجربه سکته مغزی که در زندان داشتند با عوارض آن دست و پنجه نرم می کند”

وی هم‌چنین خاطر نشان کرد: “علاوه بر عوارض ناشی از سکته مغزی، افزایش قند و فشار خون ایشان نیز به معضلی برای وی تبدیل شده است. ایشان چندین سال است که از بیماری قند و فشار خون در رنج هستند که در این حدود ۱۸ ماه زندان وی٬ قند و فشار خون ایشان بخاطر فشارهای زندان٬ استرس و نیز اضطراب و غذاهای پرچرب و پر نمک زندان افزایش چشم گیری یافته است.”

منبع نزدیک به آیت‌الله نکونام در مورد شرایط زندان این روحانی تصریح کرد: “هم اکنون در زندان ساحلی قم و در بخش مربوط به متهمان دادگاه ویژه روحانیت در حبس هستند. در بخش ویژه نیز همواره ایشان را زیر نظر دارند تا کسی با وی ارتباطی نداشته باشد. ایشان بیشتر وقت خود را با وجود عوارض ناشی از سکته مغزی و قند و فشار خون به نگارش در زندان اختصاص داده اند. ضمن این‌که مطابق نظر پزشکی قانونی قم که سکته مغزی ایشان را تأیید نموده است٬ می بایست در طول تمام مدت زندان٬ غذای ایشان از خارج زندان تهیه شود که متأسفانه این نظر پزشکی قانونی توسط دادگاه ویژه روحانیت رعایت نمی شود و آیت الله نکونام نیز چاره ای جز مصرف غذاهای پرچرب و پرنمک آنجا ندارند که همین امر باعث افزایش بی سابقه فشار خون وی گردیده است.”

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *