موج گرفتگی دو شهروند با انفجار مین

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری قصرشیرین، از انفجار ۲ قبضه مین به جا مانده از دوران جنگ در این شهرستان مرزی خبر داد و گفت که در اثر این انفجارها، ۲ تن از رانندگان ۲ دستگاه بولدوزر دچار موج گرفتگی شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، نعمت الله نازپرورده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در ۱۶ شهریور حوالی پاسگاه مرزی پرویزخان یک دستگاه بولدوز متعلق به شرکت جهاد نصر در حین انجام عملیات پاکسازی با یک قبضه مین به جانده از دوران جنگ برخورد می کند که در اثر انفجار، راننده آن دچار موج گرفتگی می شود و به خودروی سنگین نیز خسارت وارد می شود.

وی بیان کرد: “در ۱۷ شهریور نیز یک دستگاه بولدوز متعلق به شرکت سفیران عمران پایدار در منطقه رضاآباد از توابع قصرشیرین در حین انجام عملیات پاکسازی با یک قبضه مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی برخورد می کند که در اثر انفجار راننده آن دچار موج گرفتگی می شود و به خودروی سنگین نیز خسارت وارد می شود”.

وی اضافه کرد که رانندگان این وسائط نقلیه سنگین برای بهبود شرایط جسمانی و ادامه وضعیت درمان به بیمارستان حضرت ابوالفضل العباس قصرشیرین اعزام شدند.

از ابتدای امسال تاکنون ۱۱ مورد انفجار مین به جا مانده از دوران جنگ در این شهرستان به وقوع پیوست که در سه مورد آن ۱۱ راس گوسفند تلف شدند و در هشت انفجار دیگر نیز به پنج دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین زدایی و یک دستگاه گریدر و ۲ دستگاه کمباین خسارت مادی وارد شد و هفت تن نیز دچار موج گرفتگی شدند.

با گذشت ۲۸ سال از پایان جنگ، مرزنشینان مناطق غربی استان کرمانشاه، همچون ساکنان سایر مناطق مرزی همچنان قربانی مین های خاموش و انفجار مهمات عمل نکرده می شوند.

پارسال در مجموع بر اثر ۳۵ مورد انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ در شهرستان قصرشیرین ۶ تن کشته و ۳۱ نفر نیز مجروح شدند.

قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش ۲۷ هزار تن جمعیت دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق است که در زمان جنگ ۲ سال کامل در اشغال نیروهای بعثی عراق بود و جنگ هشت ساله از این منطقه غربی کشورمان آغاز شد و آخرین نقطه پایان جنگ نیز در این منطقه بود.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *