دادستانی تهران مرخصی مریم نقاش‌زرگران برای ادامه درمانش را تمدید نکرده است

یک منبع مطلع گفت که با وجود این‌که مریم (نسیم) نقاش‌زرگران، زندانی مسیحی در بیمارستان بستری است و درمان او ادامه دارد، دادستانی تهران اعلام کرده است که مرخصی‌اش تمدید نشده و باید به زندان برگردد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین بین‌المللی، دادستانی علی‌رغم تمدید نکردن مرخصی خانم زرگران، اقدامی برای بازگشت او به زندان به عمل نیاورده است و درمان او همچنان دربیمارستان ادامه دارد.

مریم نقاش‌زرگران، زندانی عقیدتی و نوکیش مسیحی، هفتم شهریورماه برای پیگیری وضعیت بیماری قلبی‌اش از زندان اوین تهران به مرخصی درمانی اعزام شده بود.

این منبع مطلع گفت: “پس از دو اعتصاب غذای خانم زرگران در اوین، مسئولین زندان و دادستانی او را با قول مرخصی قابل تمدید و متصل به آزادی و برای ادامه درمان بیماری‌هایش به بیرون فرستادند و حتی نگفتند این مرخصی چند روزه است، ولی چند روز پیش در پیگیری خانواده‌اش مسئولین دادستانی به آن‌ها گفته‌اند که نه تنها مرخصی‌اش تمدید نخواهد شد بلکه همین الان دارد غیبت می‌کند و باید سریعا به زندان برگردد.”

این منبع درباره شرایط فعلی خانم زرگران گفت: حال روحی و جسمی‌اش خوب نیست و همین الان هم در بیمارستان بستری است و از نظر روحی هم کشش برگشتن به زندان ندارد و بعد از دو اعتصاب غذای طولانی در زندان خانواده‌اش نگران هستند که بدون هیچ دلیل موجهی و قبل از پایان روند درمانش باید به زندان برگردد.”

این نوکیش مسیحی که پانزدهم تیرماه برای دومین بار در اعتراض به عدم موافقت مسئولین قضایی با آزادی مشروط وی دست به اعتصاب غذا زده بود، پس از بیست و هفت روز با وعده مسئولین قضایی مبنی بر رسیدگی به وضعیتش، به اعتصاب غذای خود پایان داد. او بار نخست پس از یازده روز اعتصاب غذا در تاریخ ۱۷ خردادماه به مرخصی اعزام شده بود ولی پس از مدت کوتاهی علی‌رغم عدم تکمیل دوره درمان و با تهدید به ضبط وثیقه از طرف دادگاه، ۷ تیرماه خود را به زندان اوین معرفی کرد.

مادر خانم زرگران در زمان مرخصی او گفته بود: «اگرچه خوشحالم به فرزندم مرخصی داده‌اند اما دلیل اعتصاب او مرخصی نبوده. ما خواستار آزادی او هستیم. مریم طبق قانون یک‌سوم حکمش را گذارنده و شامل حال آزادی مشروط می‌شود. این چند روز مرخصی نباید باعث شود که مسئولان درخواست‌های او را نادیده بگیرند ما هنوز نمی‌دانیم بر اساس کدام مستنداتی او به چهار سال حبس محکوم شد.»

مریم نقاش‌زرگران مبتلا به بیماری قلب، گوارش، دیسک کمر و آرتروز گردن و دست است که به گفته مادرش بیماری قلبی را قبل از زندان داشته و بقیه بیماری‌ها محصول حضور در زندان است.

خانم زرگران، معلم موسیقی کودکان و نوکیش مسیحی در تاریخ ۱۵ آبان‌ماه سال ۱۳۹۱ بازداشت و روانه بازداشتگاه وزرا شد. او پس از پنج روز در تاریخ ۲۰ آبان‌ماه به زندان اوین منتقل شد. در آذرماه همان سال با قرار وثیقه تا اعلام رای دادگاه از زندان آزاد شد.

مریم نقاش‌زرگران از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به دو اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به چهار سال حبس تعریزی محکوم شد و ۲۴ تیرماه ۱۳۹۲ برای اجرای حکم به زندان اوین فراخوانده شد.

خانم زرگران یک‌سوم حکمش را گذرانده و می تواند شامل حال آزادی مشروط شود اما علی‌رغم درخواستش تاکنون با آزادی مشروط او موافقت نشده است. طبق ماده ۵۹ قانون مجازات اسلامی ایران، زندانیانی که به کمتر از ده سال حبس محکوم شده‌اند، پس از گذشت یک‌سوم دوران محکومیت، مشمول دریافت آزادی مشروط می‌شوند.

یکی از مستندات اتهام او همکاری با سعید عابدینی، کشیش مسیحی و ایرانی– آمریکایی‌تبار، بوده که در مهرماه ۱۳۹۱ پس از بازگشت به ایران بازداشت شد و پس از سه سال به همراه دو زندانی ایرانی– آمریکایی دیگر روز ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۴ آزاد و به آمریکا بازگشت. به گفته مادر خانم زرگران پیش از بازداشت، مریم در یافتن زمینی برای تاسیس پرورشگاه در شمال ایران به آقای عابدینی کمک کرده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *