مجروح شدن یکی از عشایر قصرشیرین در پی انفجار مین

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین از وقوع انفجار یک قبضه مین به جا مانده از دوران جنگ، در این شهرستان مرزی خبر داد و گفت: این انفجار منجر به مجروح شدن یکی از عشایر منطقه شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نعمت الله نازپرورده روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این انفجار در منطقه ‘چقاشیرگه’ نفت شهر از توابع بخش سومار شهرستان قصرشیرین رخ داد که در جریان آن یکی از عشایر منطقه در حین تعلیف احشام با یک قبضه مین به جا مانده از جنگ تحمیلی برخورد کرد.

وی اظهار کرد: در جریان انفجار این شخص از ناحیه پا دچار جراحت شد که توسط عوامل امدادی برای مداوا به بیمارستان الزهرا گیلانغرب منتقل شد.

نازپرورده بیان کرد:از ابتدای امسال تاکنون ۱۸ مورد انفجار مین به جا مانده از دوران جنگ در این شهرستان به وقوع پیوست که در اثر این انفجارها یک تن کشته و ۱۱ تن نیز مجروح و یا دچار موج گرفتگی شدند.

وی ادامه داد: در سه مورد از این انفجارها ، ۱۱ راس گوسفند تلف شد و در ۱۴ انفجار دیگر نیز به پنج دستگاه بولدوزر متعلق به مرکز مین زدایی، یک دستگاه گریدر، ۲ دستگاه کمباین و سه دستگاه تراکتور کشاورزان فعال در منطقه خسارت مادی وارد شد.

نیروهای نظامی، کشاورزان، روستاییان، عشایر منطقه و همچنین نیروهای پاکسازی کننده مواد منفجره در مناطق آلوده، از حادثه دیدگان انفجار مین در شهرستان قصرشیرین هستند.
با گذشت ۲۸ سال از پایان، مرزنشینان مناطق غربی استان کرمانشاه همانند ساکنان سایر مناطق مرزی همچنان قربانی مین های خاموش و انفجار مهمات عمل نکرده هستند.

پارسال در مجموع بر اثر ۳۵ مورد انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ در شهرستان قصرشیرین ۶ تن کشته و ۳۱ تن نیز مجروح شدند.

همچنین سال گذشته به علت انفجارهای مین به جا مانده از دوران جنگ به ماشین آلات کشاورزی و دستگاه های مین روب که در قصرشیرین مشغول فعالیت بودند، خسارت هایی وارد شد و چندین راس احشام عشایر منطقه نیز تلف شدند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *