انتقاد کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از آمار بالای اعدام در ایران

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل با ذکر نقض برخی موارد حقوق بشر در ایران، از جمله اعدام‌های گسترده، اقدامات جمهوری اسلامی در این زمینه را رقت انگیز خواند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از صدای امریکا، زید رعد الحسین، در بخشی از گزارش کلی خود در نشست شورای حقوق بشر در ژنو درباره وضعیت حقوق بشر در جهان، ایران را یکی از ۴ کشوری نام برد که مجموعاً ۹۰ درصد اعدام‌های جهان را انجام می‌دهند.

این در حالیست که به گفته او، ۸۰ درصد کشورهای عضو سازمان ملل اعدام مجرمین را بطور کل یا به طور موقت متوقف کرده اند.کمیسر عالی حقوق بشر می‌گوید اکثر محکومیت‌های اعدام مربوط به قاچاق مواد مخدر هستند که طبق استاندارد بین المللی در زمره «جرائم بسیار جدی» محسوب نمی‌شوند.
بنا به آماری که آقای زید اعلام کرد، حکومت ایران در دو ماه گذشته ۱۱۶ نفر و در سال گذشته میلادی ۵۳۰ نفر را اعدام کرده است.

آقای زید به دیگر موارد نقض حقوق بشر در ایران نیز اشاره کرد و نسبت به «محدودیت‌هایی که دولت بر آزادی دین و عقیده اعمال می‌کند و ازدواج در سنین پایین را مجاز می‌داند» ابراز تاسف کرد.»

در روزهای گذشته، وزارت امور خارجه آمریکا نیز درباره وضعیت حقوق بشر گزارشی منتشر کرد که در بخشی از آن به ایران اشاره شد. این گزارش، مهمترین مشکل حقوق بشر در ایران را محدودیت شدید آزادی‌های مدنی عنوان کرده و از نقض آزادی بیان، تجمع و مذهب انتقاد کرده است.

در بخشی از این گزارش مثال‌هایی از نقض حقوق بشر در حوزه آزادی بیان، حق تجمع و آزادی مذهبی آمده و همچنین از اجرای گسترده مجازات اعدام انتقاد شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *