ایرانی‌ها هرسال ۵۵ میلیارد نخ سیگار می‌کشند

رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات گفت: «هم اینک سالانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می شود که شش میلیارد نخ آن قاچاق است.»

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، علی اصغر رمزی روز چهارشنبه در مراسم آغاز کارگاه تخصصی پیشگیری و مقابله با قاچاق کالای دخانی در مشهد افزود: «بر اساس تکلیف قانونی تولید کالای دخانی مجاز را به حداکثر و واردات را به حداقل ممکن رساندیم و به دنبال این هستیم که آن را به صفر برسانیم. »

وی ادامه داد: «قاچاق سیگار روند نزولی پیدا کرده اما همین شش میلیارد نخ سیگار قاچاق که به کشور وارد می شود عدد کمی نیست و حدود ۳۰ هزار میلیارد ریال ارزش‌گذاری شده است. »

رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات گفت: «این میزان قاچاق سیگار به کشور لطمه ای است که به بودجه، اقتصاد و تولیدکنندگان داخلی می خورد لذا امیدواریم با همت و یاری همه دست اندرکاران برخورد با قاچاق سیگار و کالای دخانی افزایش یابد».

وی افزود: «هولوگرام روی پاکتهای سیگار دیگر به عنوان ابزار حاکمیتی برای شناسایی این کالای قاچاق قابل استناد نیست. هم اکنون تنها ابزار تشخیص سیگار قاچاق از ساخت داخل این است که سیگارهای قاچاق تصویر و پیام هشدار دهنده بهداشتی ندارند. »

او ادامه داد: «سیگارهایی که به داخل کشور قاچاق می شوند و تصویر و پیام هشدار دهنده بهداشتی ندارند برای سلامتی بسیار مضر و عمدتا جعلی هستند. »

رمزی گفت: «علاوه بر پیام و تصویر هشداردهنده بهداشتی، در آینده نزدیک با اجرایی شدن شناسه رهگیری بر روی محصولات دخانی و سیگار شناسایی محصولات دخانی مجاز از قاچاق دقیقتر و سریعتر انجام می شود. »

مدیرکل حوزه معاونت اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در مراسم افتتاح این کارگاه تخصصی٬ میزان کشفیات سالانه سیگار قاچاق در سال ۱۳۹۵ را «یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون نخ» اعلام کرد.

امیرمحمد پرهامفر با بیان اینکه «کوه یخ قاچاق دخانیات بیشتر سر بر آورده» و مبارزه با آن تاکنون٬ «چندان مایه افتخار و مباهات نیست»٬ میزان این رقم در سال ۱۳۹۲ را تنها ۲۴۰ میلیون نخ اعلام کرد.
به گفته وی٬ دلیل کاهش میزان قاچاق در دو سال اخیر٬ «افزایش حجم تولیدات داخل» بوده٬ «به نحوی که در سال ۹۳ برآورد قاچاق سیگار به کشور ۱۲.۵ میلیارد نخ بود که در سال ۱۳۹۵ به شش میلیارد نخ رسید».

پرهامفر نیز میزان ۵۵ میلیارد نخ مصرف سالیانه سیگار در ایران را تائید کرد و افزود از این میزان مصرف٬ «۱۰۰ هزار میلیارد ریال» هزینه به کشور تحمیل می‌شود.
وی دو تا سه برابر این رقم یعنی ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد ریال را هم میزان هزینه‌های درمان ناشی از مصرف دخانیات اعلام کرد.

مدیرکل حوزه معاونت اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین هشدار داد در صورت فقدان برنامه‌ریزی و پیشگیری لازم در مهار مصرف دخانیات، «ایران به همراه مصر و پاکستان تا ۴۰ سال آینده بیشترین میزان مصرف را نسبت به جمعیت در جهان خواهند داشت».

پیشتر نیز یک مقام وزارت بهداشت گفته بود ایران از نظر مالیات دخانیات در منطقه٬ تنها از افغانستان جلوتر است و مالیات سیگار در کشور باید هفت برابر افزایش یابد.

خسرو صادق‌نیت٬ رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرده بود وزارت بهداشت به مجلس پیشنهاد کرده بود که مالیات بر بر محصولات دخانی در سطح عرضه خرده‌فروشی به میزان ۲۵ درصد تصویب شود که مجلس این پیشنهاد را رد کرد.

در حال حاضر در ایران نزدیک به هفت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مصرف‌کننده انواع مواد دخانی هستند و چهار درصد از کل مرگ و میر بالای۳۰ سال، به مصرف دخانیات نسبت داده می‌شود.

بر اساس نتایج پیمایشی که سال گذشته بخش‌هایی از نتایج آن منتشر شده٬ پس از سیگار الکل پر‌مصرف‌ترین ماده در ایران است.

مصرف قلیان و سایر مواد نیز در رتبه‌های بعدی این رده‌بندی قرار گرفته‌اند٬ اما از ارقام و آمار آنها اطلاعاتی منتشر نشده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *