تداوم کارشکنی در روند درمان آرش صادقی علیرغم پیشرفت بیماری

مسئولان زندان رجایی شهر علیرغم وضعیت وخیم آرش صادقی و نیاز وی به درمان اعزام این زندانی سیاسی به بیمارستان را به تعویق انداخته‌اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی که به نوعی تومور سرطانی از نوع کندروسارکوم مبتلاست، به دلیل محرومیت از درمان در مراکز تخصصی و مراقبت های ویژه، در وضعیت وخیمی به سر می برد.

بهداری زندان و پزشکان بارها تأکید کرده اند که او باید در مراکز درمانی تحت درمان و مراقبت مداوم باشد.

مسئولان زندان نیز چندبن دفعه قول پیگیری وضعیت آرش صادقی را داده اما هر نوبت اعزام وی را به تعویق انداخته اند.

در آخرین مورد قرار بود که این زندانی سیاسی در تیرماه به بیمارستان اعزام شود اما غلامرضا ضیائی، سرپرست زندان به دلایل نامعلومی اعزام وی را به شهریورماه موکول کرده است.

این درحالی است که پزشکان معالج پیشتر تأکید کرده بودند که تا تیرماه می‌بایست اسکن کامل بدن وی انجام و عدم تکثیر توده در ناحیه آسیب‌دیده انجام شود؛ امری که تا کنون محقق نشده است.

شایان ذکر است که پزشکان در خصوص وضعیت آرش صادقی هشدار داده‌اند به دلیل پیشروی بیماری و تعلل در درمان عصب های عضلانی وی نیز به همراه تومور باید تخلیه گردد و امکان حرکت در ناحیه دست از وی سلب می شود.

آرش صادقی در حال حاضر در ناحیه کتف، بازو و دست با ورم بیش از حد کبودی مواجه است و از نظر حرکتی نیز دچار مشکل است.

تنها داروی مصرفی این زندانی سیاسی آنتی بیوتیک است که دلیل عدم کنترل و انجام مراقبت های لازم موجب آسیب های جدی برای وی خواهد شد.

آرش صادقی به کندروسارکوم، تومور استخوانی بدخیم (سرطان)، مبتلا است؛ این تومور به دنبال شکستگی‌های ناشی از ضرب وشتم در دوران بازجویی به وجود آمده و طی سال های گذشته نیز موجب ناراحتی و درد برای این زندانی سیاسی گشته است.

آرش صادقی سال گذشته برای درمان تومور سرطانی مورد عمل جراحی قرار گرفت و پس از چند روز در ۲۴ شهریور به دستور مسئولان از بیمارستان به زندان رجایی شهر منتقل شد؛ این انتقال درحالی صورت گرفت که پزشکان هشدار داده بودند او بعد از عمل جراحی نیازمند نمونه برداری مجدد و رسیدگی تخصصی در بیمارستان است.

از سوی دیگر، آرش صادقی به دلیل ابتلا به بیماری های «کولیت زخمی»، زخم معده و اثنی عشر نمی‌تواند غذا را هضم و دفع کند و وضعیت او در زندان رو به روز بحرانی‌تر می‌گردد؛ پزشکان نیز هشدار داده‌اند، خطر ابتلا به سرطان او را تهدید می‌کند اما ضابطین سپاه همچنان از انتقال او به مراکز درمانی ممانعت می‌کنند.

مشکلات گوارشی وی به دنبال اعتصاب غذای طولانی مدت در سال ۹۵ پیش آمده و به دلیل مخالفت مسئولان با درمان وی پیشرفته و وخیم گشته است.

آرش صادقی ۲۶ مهرماه پس از یک سال و چهار ماه نگهداری در زندان اوین در پی یورش نیروهای امنیتی به ۳۵۰، به زندان رجایی شهر تبعید شد.

آرش صادقی آبان ماه سال ۹۵ در اعتراض به نقض مکرر قانون در روند پرونده خود و گلرخ ایرایی و همچنین بازداشت همسرش دست به اعتصاب غذا زد.

مقامات قضایی، پس از ۷۲ روز اعتصاب غذای آرش صادقی و فشارهای بین‌المللی اعلام کردند که همسرش، گلرخ ایرایی، آزاد و خود او برای درمان به بیمارستان منتقل خواهد شد؛ بااین‌حال، علاوه بر عملی نشدن وعده درمان این زندانی سیاسی، همسر وی پس از ۱۹ روز آزادی موقت از سوی مأموران سپاه ثارالله مجدداً بازداشت شد.

آرش صادقی بیش از یک سال است که از رسیدگی درمانی محروم مانده و مقامات امنیتی از بستری شدن وی در بیمارستان خودداری می کنند.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش گلرخ ابراهیمی در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال جاری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند. حکم آرش صادقی با احتساب چهار سال حبس در پرونده قبلی به ۱۹ حبس افزایش پیدا کرد و در خرداد ۹۵ اجرا گشت.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *