عفو بین الملل خواستار اقدام فوری در مورد وضعیت حسین رونقی ملکی شد

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه ایی درباره وضعیت حسین رونقی ملکی، وبلاگ نویس ایرانی محبوس در زندان اوین که هم‌اکنون در اعتصاب غذا به سر می‌برد، هشدار داد و خواستار آزادی وی شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه ایی که در تاریخ ۱۳ فرودین ماه ۱۳۹۵ منتشرشده است، ضمن درخواست اقدام فوری اعلام کرد؛ حسین رونقی ملکی از روز شنبه ۷ اسفندماه در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و نگهداری غیرقانونی وی در زندان دست به اعتصاب غذا زده است. این در حالی است که این زندانی سیاسی از بیماری‌های مختلفی از جمله دیسک کمر و آرتروز گردن رنج می‌برد و با توجه به مشکلات کلیوی نیاز به رسیدگی درمانی مستمر در خارج از زندان دارد.

این سازمان همچنین اعلام کرده است که از اعزام حسین رونقی ملکی به بیمارستان، جهت انجام عکس‌برداری و‌ام آر آی، خودداری شده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است که خانوادهٔ حسین رونقی ملکی در تاریخ ۸ فروردین‌ماه از ملکان به تهران آمده و برای چندمین بار از دادستانی تهران درخواست کرده‌اند که فرزندشان آزاد شود اما با مسئولین بازهم با این خواسته مخالفت کرده‌اند.

گفتنی است که حسین رونقی روز شنبه به دلیل ضعف ناشی از اعتصاب غذا دو بار دچار بیهوشی شده و در پی آن بهداری زندان انتقال‌یافته است.

حسین رونقی ملکی، در چهارمین روز از اعتصاب غذای خود، دچار خونریزی کلیوی گشته و با کاهش ناگهانی وزن در وضعیت هشدار دهنده‌ای قرار دارد.

این زندانی سیاسی در روز نهم فروردین‌ماه نیز به دلیل ضعف جسمانی به بهداری زندان اوین منتقل‌شده بود.

مسئولین زندان از حسین رونقی درخواست کرده‌اند که به اعتصاب غذای خود پایان دهد اما وی اعلام کرده که تا زمان رسیدن به خواسته قانونی خود به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

«حسین رونقی ملکی» که در اول بهمن ماه ۱۳۹۴ با فشار مأموران امنیتی اطلاعات سپاه و دادستانی تهران پس از اجرا گذاشتن وثیقه یک میلیارد و چهارصد میلیون تومانی خود مجبور به بازگشت به زندان اوین شد.

حسین رونقی که علاوه بر بیماری‌های گوارشی و کلیوی، به بیماری دیسک کمر و آرتروز گردن و زانو مبتلا شده، علیرغم دستور دادستانی برای مداوا به بیمارستان اعزام نشده است.

رونقی یکی از فعالانی بود که در موج سرکوب اعتراضات مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٨٨بازداشت و در سال ١٣٨٩ به ١۵ سال زندان محکوم شد.

ماه گذشته مسئولین زندان طی نامه‌ای به دادستان تهران اعلام کرد که امکانات درمانی و شرایط زندان برای حسین رونقی مساعد نیست. دادستانی تهران نیز در تاریخ ۱۲ بهمن ماه پرونده پزشکی حسین رونقی را به پزشکی قانونی کشور ارسال و خواستار بررسی مجدد آن شد.

سازمان پزشکی قانونی کشور ضمن معاینه حسین رونقی و تأیید نامساعد بودن شرایط زندان برای وضعیت جسمانی وی، در تاریخ ۲۱ بهمن‌ماه به دادستانی تهران اعلام کرده است که در صورت ادامه مجازات کیفری، لزوماً باید غذای مناسب، جای مناسب، دارو و امکانات پزشکی در زندان برای وی فراهم شود. این در حالی است که مسئولین همچنان امکانات لازم را در اختیار این زندانی قرار نمی‌دهند و مانع از درمان او در خارج از زندان می‌شوند.

پدر حسین در مورد وضعیت جسمی وی به گزارشگر تارنگار حقوق بشر گفت: «از زمان که حسین وارد زندان شده دارو و غذای مناسب در اختیار حسین قرار نداده‌اند و همچنان جای خواب مناسب در زندان ندارد».

پدر حسین رونقی دراین باره گفت: «آقای لاریجانی فکر کند این پسر خودش است که برایش سیسال زحمت کشید است. آیا با فرزند خودشان این‌گونه برخورد می‌کنند؟ کوچک‌ترین بیماری‌هایشان در خارج از کشور حل می‌کنند. پسرم در محروم‌ترین شهر استان آذربایجان بزرگ شده است. بیمارستانی که برای این شهر ساختن هیچ امکاناتی ندارد که مردم مراجعه کنند. باید برای بیماری پسرم به تهران می‌رفتیم. هفت بار پسرم تحت عمل جراحی قرارگرفته است».

وی ادامه داد: «من از همه مقامات تقاضا دارم پسرم را آزاد کنند. برای همه مقامات نامه فرستادم که این بیمار است نگذارید به زندان برود. چرا باید جایی باشد که حتی نمی‌توانند دارو‌هایش را بدهند. برای پسر پرونده‌سازی کرده‌اند و حالا می‌خواهند جانش را بگیرند».

باشد که حتی نمی‌توانند دارو‌هایش را بدهند. برای پسر پرونده‌سازی کرده‌اند و حالا می‌خواهند جانش را بگیرند».

Related posts

1 Comment

  1. Pingback: حسین رونقی ملکی: اگر این بی‌قانونی ادامه یابد دست به اعتصاب خشک خواهم زد! | حقوق بشر در ایران

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *