وقتی عدم پرداخت حقوق کارگران شهرداری با سلامت مردم یک محله گره می خورد!

زباله های انباشته شده درمعابرخاکی محله برفی میرجاوه، چهره زشتی به این محله بخشیده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از پایگاه خبری لادیز، محله برفی شهرستان میرجاوه یکی از محله های حاشیه شهر محسوب می شود که دارای بیش از هزار خانوار و حدود ۵هزار نفرجمعیت می باشد، گفته می شود زمین های منازل مردم این محله متعلق به دولت است و اداره راه آهن و منابع طبیعی ۲شاکی پرونده محله برفی هستند که توانسته اند با طی مراحل قانونی حکم تخلیه را از مراجع قانونی دریافت کنند و مدعی شده اند مردم در سالهای گذشته وارد حریم این اراضی دولتی شده و مبادرت به ساخت منزل کرده اند .
وجود مشکلات اراضی این محله باعث شده تا اهالی محله برفی علاوه بر بلاتکلیفی درباره حل موضوع اراضی با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم کنند که عدم خدمات رسانی شهری یکی از این مشکلات است، تا چندی پیش مردم این محله به دلیل وضعیت نامعلوم این محله و قرار گرفتن درمحدوده روستایی از خدمات ابتدایی مانند جمع آوری زباله های محله نیز بی نصیب بودند و این معضل سلامت مردم و به خصوص کودکان محله برفی را به شدت تهدید می کرد.

شهردار میرجاوه علت عدم پاکسازی محله را اختلاف راه آهن و منابع طبیعی بر سر تملک این اراضی و قرار گرفتن این محله در محدود روستایی، عنوان کرده و درباره حل این مشکل محله برفی اظهار داشت:این محله درحوزه خدمات شهری نیست و دارای کد روستایی است اما علی رغم مشکلات این محل و مشکل اعتباری شهرداری، شهرداری گاهی کار پاکسازی معابراین محله را انجام می دهد.

عزیزاحمد ریگی افزود: محله برفی به دلیل ساخت و سازهای غیرمجاز مشکلات خاص خود را دارد و جز حوزه خدمات رسانی شهرداری میرجاوه محسوب نمی شود.

عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران شهرداری باعث این مشکلات است

اما مردم این محله از وضعیت نامناسب بهداشتی این محل شاکی هستند و شهرداری را برای انباشت و عدم جمع آوری زباله مقصر دانسته و دلیل این مساله را عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران شهرداری بیان می کنند.

مردم این محله به شدت از عدم رسیدگی شهرداری در این زمینه ناراضی هستند، این در حالی است که انباشت زباله‌ها در مناظق مسکونی باعث ابتلای شهروندان به انواع بیماری‌ها می‌شود و در این میان کودکان آسیب پذیرترین قشر هستند.

یکی از ساکنان این محله می گوید: پیش از این هراز گاهی زباله های محله جمع آوری می شد اما اکنون کارگران شهرداری زباله ها را جمع آوری نمی کنند چرا که چندین ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده اند.

وی ادامه می دهد: عدم جمع آوری زباله سلامتی مردم را تهدید می کند و کودکان ما مجبورند در میان انبوه زباله ها بازی کنند.

یکی از بانوان این محله نیز بیان داشت: با این وضعیت نا به سامان محله و انباشته شدن زباله و کوچه های خاکی نگران بیمارشدن بچه ها هستم چرا کسی فکری برای این وضعیت نمی کند، اگر برای دفع زباله ها از سوی شهرداری اقدام مناسبی صورت نگیرد؛ سلامت مردم در هشدار جدی قرار می گیرد.

یکی دیگر از ساکنان این محله می گوید: کوچه و خیابان های این محله خاکی هستند و وضعیت درست و حسابی که ندارند؛ شهرداری حداقل زباله ها را جمع کند تا چهره محله بیش از این زشت و آلوده نشود.

تاخیر در پرداخت حقوق ۴ ماهه کارگران شهرداری میرجاوه، این قشر زحمت کش جامعه را دچار مشکلات و چالش های زیادی کرده است و زندگی انها را به طور کلی فلج ساخته است و انگیزه ای برای ادامه کار و فعالیت برای آنان باقی نگذاشته است.

شهردار میرجاوه کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی را دلیل تعویق در پرداخت حقوق کارگران دانسته و بیان داشت: تعویق در پرداخت حقوق کارگران به دلیل کمبود درامدهای شهرداری و منابع مالی می باشد چراکه درامد شهرداری میرجاوه از محل گمرک و پایانه هاست که عوارض چندانی ندارند از طرفی به خاطر وضعیت پایین معیشت مردم میرجاوه و مسکوت ماندن ساخت و ساز شهری، شهرداری فعلا با مشکل مواجه شده است و جوابگوی حقوق کارگران و کارکنان نیست

عزیز احمد ریگی افزود: اقتصاد مردم میرجاوه وابسته به مرز است که به خاطر برخی مسایل سیاسی در آن سوی مرز، مشکلاتی در زمینه تبادل کالا از طریق مرز به وجود امده و از طرفی اقلام وارداتی باعث تامین معاش مردم ،ایجاد درامد و انجام ساخت و ساز می شود و منبع درامد شهرداری نیز از محل همین ساخت و سازها و عوارض است اما مردم به خاطر وضعیت پایین معیشتی نمی توانند عوارض خویش را پرداخت کنند و شهرداری با مشکل مواجه شده است.

اکنون مشکلات مردم محله برفی با عدم پرداخت به موقع کارگران شهرداری گره خورده است و مردم در انتظار رسیدگی به این مشکلات از سوی مسئولین شهرستان میرجاوه هستند.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *