ذخیره آب ۵۵ سد کشور کمتر از ۴۰ درصد است

وزارت نیرو اعلام کرد: ذخیره آب ۵۵ سد از مجموع ۱۶۸ سد بزرگ کشور تا پایان هفته سوم تیرماه کمتر از ۴۰ درصد است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، براساس اطلاعات شرکت مدیریت منابع آب ایران، میزان ذخیره آب ۵۵ سد کشور تا پایان هفته گذشته، کمتر از ۴۰ درصد بوده است که از جمله آنها می توان به سدهای لار، زاینده رود، درودزن، ساوه و ۱۵ خرداد اشاره کرد.

در این فهرست، سد زاینده رود بخش عمده آب شرب شهر اصفهان و سد درودزن آب شرب شهرهای شیراز و مرودشت را تامین می کند که پایین بودن ذخیره آب در این سدها یک هشدار برای مصرف بهینه آب توسط مشترکان است.

برپایه این گزارش، ۴۴ سد کشور نیز بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد ذخیره آب دارند که از جمله آنها می توان از سدهای دز، لتیان، کرج، طالقان و شهید عباسپور نام برد.

بر این اساس، ۲۹ سد شامل ارس، بوکان، ماملو، کرخه، مهاباد و چاه نیمه ها، دارای ۷۰ تا ۹۰ درصد و ۲۷ سد از جمله سفیدرود، تهم، سهند، مارون، طرق و کوثر بین ۵۰ تا ۷۰ درصد ذخیره آبی اند.

همچنین ۱۳ سد از مجموع سدهای کشور که سدهای ستارخان، حسنلو، دانشمند، شهر بیجار و شهید رجایی از آن دسته هستند، دارای ۴۰ تا ۵۰ درصد ذخیره آبی اند.

بر اساس آمار شرکت مدیریت منابع آب ایران، حجم کل ریزش های جوی مهر ماه ۱۳۹۴ تا اردیبهشت ماه امسال (سال آبی ۹۵- ۱۳۹۴ ) افزون بر ۳۶۹ میلیارد و ۱۵۸ میلیون مترمکعب برآورد شده که معادل ۲۲۴ میلیمتر بارندگی است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *