بیش از ۵۰۰ فعال مدنی و کارشناس ایرانی: دستفروشی جرم نیست

 

بیش از ۵۰۰ نفر از فعالان مدنی، استادان دانشگاه و کارشناسان مسائل اجتماعی در ایران، در نامه سرگشاده‌ای خواهان جرم‌زدایی از دستفروشی شده‌اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از بی بی سی، نامه فعالان مدنی در اعتراض به مصوبه اخیر شورای شهر تهران درباره یک شرکت وابسته به شهرداری نوشته شده است. شورای شهر تهران اخیرا شرکت “شهربان”، وابسته به شهرداری را موظف کرد که با “سد معبر و شبه متکدیان” برخورد کند.

فعالان مدنی در انتقاد از این مصوبه گفته‌اند که شورای شهر تهران در موقعیتی قرار ندارد که جرم جدیدی تعریف کند و به تبع آن نمی‌تواند مجوز برخورد برای جرم “مجعول” صادر کند.

در سال‌های اخیر برخورد خشن ماموران شهرداری‌ها با دستفروشان انتقادهای زیادی برانگیخته است.

در نامه فعالان مدنی با اشاره به برخی مواد قانونی آمده است که “دستفروشی به عنوان شغل در قوانین متعدد به صراحت به رسمیت شناخته شده است”.

نویسندگان نامه خواهان آن شده‌اند که شهرداری موظف شود تا به “تأمین حقوق شهروندی دستفروشان و شهروندان علاقه‌مند و محتاج به خرید از آنها” کمک کند.

فعالان مدنی هشدار داده‌اند با توجه به رکود، بیکاری و تورم کنونی که اگر اقدام مناسب انجام نشود شاهد “تشدید اتفاقات تلخ” در برخورد با دستفروشان و “خدشه به حقوق انسانی دستفروشان، حوادث ناگوار و جریحه‌دار شدن افکار عمومی خواهیم بود”.

چهره‌هایی چون کمال اطهاری، اعظم خاتم و منیژه نجم عراقی در میان امضاکنندگان این نامه هستند، که خطاب به روسای قوای سه‌گانه، مقام‌های عالی قضایی و مسئولان شهری تهران نوشته شده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *