ادامه بازداشت فعالان شبکه های اجتماعی در سقز

در ادامه موج بازداشت و احضار فعالان شبکه های اجتماعی فردی بە اسم “هیمن حسینی” توسط ادارە اطلاعات شهرستان سقز احضار و بازداشت شدە است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از موکریان، چهار نفر از فعالان شبکه های اجتماعی در شهرستان سقز کە پیشتر بە اتهام همسویی با احزاب مخالف نظام بازداشت شدە بودند با اخذ وثیقه آزاد شدەاند.

“هیوا دستباز” با اخذ وثیقه ۱۶۰ ملیون تومانی، ” کامل شریف زاده”، “غریب شریف زادە” و “ناصر رحیمی” با اخذ وثیقه ۱۲۰ ملیون تومانی آزاد شدەاند.

در مدت یک ماه گذشته نهادهای امنیتی شهرستان سقز، حداقل ٣٠ تن از مدیران و اعضای شبکه های اجتماعی تلگرام و فیسبوک را به اتهام تبلیغ و همسویی فعالیت‌هایشان با احزاب مخالف نظام احضار کردەاند.

سال گذشته، مرکز جرایم سازمان یافته سایبری وابسته به سپاه پروژه ای به نام «عنکبوت ١» اجرا کرد که تعدادی از گردانندگان صفحات فیسبوکی بازداشت شدند و در مجموع ١٠ نفر به ۴۵ سال زندان محکوم شدند.

اردیبهشت امسال در پروژه «عنکبوت ٢»، حدود ١٧٠ نفر از گردانندگان صفحه‌های مدلینگ در اینستاگرام احضار و ٨ نفر بازداشت شدند.

)گرداب (وبسایت مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه، دوم شهریور امسال اعلام کرد تعداد ۴۵٠ نفر که در “حوزه‌های ضد امنیت، چرخه مدلینگ مجرمانه و توهین به عقاید دینی” در تلگرام، واتساپ و اینستاگرام فعالیت داشتند، احضار شده‌اند.

این مرکز در هشدار به فعالان شبکه‌های مجازی خبرداده، “برخورد‌ها با افراد و جریان‌های ضدفرهنگی و هنجارشکن در حوزه پیام‌رسان‌های تلفن همراه به خصوص تلگرام با جدیت در دستور کار قرار دارد. هیچ حاشیه امنی برای مدیران، دست‌اندرکاران تولید محتوا و شبکه‌های تبلیغاتی مرتبط با ایشان وجود ندارد. این افراد منتظر برخوردهای قضایی متناسب از جانب دستگاه قضا باشند”.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *