محمد جراحی، زندانی سیاسی سابق و فعال کارگری، درگذشت

محمد جراحی، از فعالان کارگری و زندانی سیاسی سابق، صبح روز پنجشنبه ۱۳ مهر در بیمارستان درگذشت.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، محمد جراحی در سال‌های گذشته و در زمانی که فعالیت‌های صنفی و دفاع از حقوق کارگران در تبریز زندانی بود، به اختلالات تیروئید دچار شد اما به‌رغم توصیه پزشکان، مسئولان زندان از دادن مرخصی پزشکی برای درمان او سر باز زدند.

وی پس از پنج سال حبس بدون مرخصی در مرداد ۹۵ آزاد و تحت درمان قرار گرفت؛ با اینحال به دلیل وخامت حالش و عدم رسیدگی درمانی به موقع امروز ۱۳ مهر در بیمارستان شهدای تجریش جان خود را از دست داد.

محمد جراحی متولد تبریز و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری بود. او سال ۹۰دستگیر و در دادگاه به تلاش برای ایجاد «تشکل غیرقانونی» و «تبلیغ علیه نظام» به زندان محکوم شد.

 جراحی سال ۹۲ در نامه‌ای از زندان خطاب به تشکل‌های کارگری جهان نوشته بود:

«من محمد جراحی، کارگر زندانی و عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری هستم. من بیش از دو سال است در زندان تبریز به سر می برم . در زندان دچار بیماری غده خوش خیم تیرویید شدم. هنگام مراجعه به بیمارستان با دستبند به دست و زنجیر به پا چنان از توهین و بدرفتاری زندانبان و ماموران همراه اذیت و آزار شدم که دیگر راضی به مراجعه به بیمارستان نیستم …. مرا به دلایل واهی به شش سال زندان محکوم کردند. من یک کارگرم و کلیه فعالیت هایم در جهت تشکیل سندیکا و دیگر تشکل‌های کارگری بوده است. تشکیل تشکل‌های کارگری و سندیکا طبق مقاوله‌نامه سازمان جهانی کار آزاد است. دولت جمهوری  اسلامی ایران هم عضو این سازمان جهانی است و متعهد به انجام این مقاوله نامه های جهانی است. ایجاد سندیکا و دیگر تشکل‌های واقعی از ابتدایی ترین حقوق ما کارگران است. من یک کارگرم و تا ایجاد تشکل‌ها و سندیکا فعالیت خواهم کرد.»

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *