گزارشی از آخرین وضعیت زرتشت احمدی‌راغب، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ

زرتشت احمدی‌راغب، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، که از بیش از ۴۰ روز پیش در اعتصاب غذا به سر می‌برد با مشکلات شدید جسمی از جمله ضعف جسمانی، کاهش وزن و افت فشار خون مواجه است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، زرتشت احمدی‌راغب روز دوشنبه ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹، پس از احضار توسط شعبه ۴ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار، بدون اطلاع قبلی از روند قضائی پرونده، جهت اجرای حکم حبس تعزیری بازداشت شد. این فعال سیاسی از زمان بازداشت تا کنون در اعتراض به روند رسیدگی به پرونده‌اش دست به اعتصاب غذا زده است.

زرتشت احمدی راغب در آبان‌ماه ۱۳۹۵ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت و در دی ماه همان سال با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد. او در اردیبهشت ۱۳۹۶ به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد. مصادیق اتهامی علیه این فعال سیاسی «سیاه نمایی»، «ارتباط با عناصر ضدانقلاب در خارج از کشور»، «مصاحبه با شبکه‌های معاند»، «حضور در تجمعات غیرقانونی»، «دادن فراخوان تجمع» عنوان شده بود.

آقای احمدی‌راغب پیش از این در بهمن ماه ۱۳۹۴ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از طریق نشر مطالب انتقاد آمیز در صفحه شخصی خود در فیسبوک به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

زرتشت احمدی‌راغب یک بار دیگر در شهریور ۱۳۹۸ در منزل شخصی‌اش توسط نیروهای امنیتی و با خشونت بازداشت شد. او پس از این بازداشت و از روز ۶ شهریور ماه در اعتراض به نحوه بازداشت و تداوم بازداشت موقتش ونیز بازداشت و کشتار معترضان طی اعتراضات سراسری در ایران دست به اعتصاب غذا زد و در تاریخ ۱۷ مهرماه پس از انتقال به بند عمومی به اعتصاب غذای خود پایان داد.

لازم به یادآوری است این فعال سیاسی از جمله کسانی است که خرداد ماه سال ۱۳۹۸ طی نامه‌ای به همراه ۱۳ فعال مدنی و سیاسی دیگر طی بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری شدند.

گفتنی است زرتشت احمدی‌راغب پس از ۱۷ سال خدمت در آتش‌نشانی شهریار، به‌دلیل فعالیت‌های سیاسی و مدنی از کار اخراج شد.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *